k navigaci


Tipy na výlety do okolí léto

 Westernové městečko Boskovice 10 km. od obce

Zábavní přírodní park nabízí iluzi prostředí Divokého západu. Na Main Street se saloony je možné neustále zažívat vzrušující scény, jaké známe z westernů, traperská pevnost přibližuje styl života objevitelů Divokého západu. Pro přírodní amfiteátr je každý rok nastudováno nové komediální představení z dob Divokého západu plné humoru a kaskadérských kousků. Na své si přijde každý návštěvník podle svého gusta - občerstvení v saloonech, hudební produkce, možnost vyzkoušet si na vlastní kůži dosud nepoznané, jako například jízdu na elektrickém býkovi, jízdu na koni, hod oštěpem, střelbu lukem a mnoho dalších. Děti se mohou seznámit s domácími zvířaty či vyzkoušet si pobyt v týpí.

 

 Arboretum Šmelcovna 10 km. od obce

V Boskovicích v lokalitě Dva dvory Šmelcovna ve významném krajinném prvku na okraji Drahanské vrchoviny se rozkládá sedmihektarový, soukromý, veřejnosti volně přístupný, přírodní, naučný a odpočinkový areál, členěný na plochy s přirozeným vegetačním porostem významného krajinného prvku a na plochy cíleně osázené sortimentem mnoha tisíců kultivarů okrasných rostlin (listnatých, jehličnatých keřů a stromů, popínavých, vřesovištních a stále zelených dřevin, trvalek, cibulovin, okrasných trav, vodních a bahenních rostlin).

 

Větrný mlýn Kořenec 7 km. od obce

Větrný mlýn se šesti perutěmi je dominantou obce. Postavil ho v roce 1866 starosta obce Jakub Veselý za svým gruntem. Na jeho výstavbu bylo použito kořeneckého kamene sesbíraného na polích. Po poškození vichřicí v r. 1944 byl obnoven ale pouze se čtyřmi perutěmi. Mlýn mlel do druhé světové války během ní bylo mletí zakázáno. Ve stálé expozici je zaznamenána práce a život našich předků, kořenecký kroj ve fotografii, dřevěné loutkové divadlo aj.

 

Rekreační středisko Suchý 1 km. od obce

Suchý je známé především jako rekreační středisko, jehož doménou je rybník o rozloze cca 6 ha. Díky této skutečnosti a možnostem ubytování v rekreačních zařízeních, patří Suchý k hojně navštěvovaným a vyhledávaným rekreačním střediskům.

 

Rozhledna Veselice 13 km. od obce

Z ochozu je návštěvník rozhledny odměněn pohledem na celé území CHKO Moravský kras, od Helišovy skály na SV po Hády na JZ, a ze vzdálenějších míst mimo jiné např. na chladící věže elektrárny Dukovany ve vzdálenosti cca 52 km na JZ, dále Pálavské kopce u Mikulova ve vzdálenosti 57 km na JV, na SV nejvyšší vrchol Drahanské vrchoviny kopec Skalky u Benešova s meteorologickým radarem v nadmořské výšce 735 m n.m., na JZ pohoří Českomoravské vysočiny, na JZ podstatnou část Boskovické brázdy atd. Za zmínku určitě stojí i informace, že z rozhledny jsou viditelné i tři další rozhledny, a to Babí lom u Lelekovic na J, na Z Milenka u Rudky a rozhledna u obce Kozárov.

 

Zámek Boskovice 10 km. od obce

Zámek Boskovice je jeden z nejkrásnějších zámků na Moravě. Původní dominikánský klášter byl v 1. polovině 19. století za Františka Xavera

Dietrichsteina přestavěn na zámek, jehož podoba přetrvává dodnes. Nyní je zámek v soukromém vlastnictví.

 


 


 

Hrad Boskovice 10 km. od obce

Mohutná zřícenina boskovického hradu, někdejšího sídla pánů z Boskovic, z Kunštátu a Morkovských ze Zástřizl, korunuje vrchol výrazného kopce nad stejnojmenným městečkem. Spolu se zámkem, který jej za éry Ditrichštejnů funkčně nahradil, představuje hrad Boskovice atraktivní cíl pro drtivou většinu výletníků.

 

Radiolokační stanice Skalky 4 km. od obce

Oblast nejvyššího bodu Drahanské vrchoviny - kóta Skalky (735 m.n.m.) byla vybrána pro umístění meteorologického radaru již koncem 60. let minulého století. Původní záměry, které předpokládaly ruční měření s 16-ti člennou obsluhou stanice , nebyly až do 90. let z finančních důvodů realizovány. S využitím moderních technologií byl v r.1993 nově koncipován stavební záměr na bezobslužnou automatickou radarovou stanici s dálkovým řízením. Stavbu radiolokátoru provedla firma Agrostav Jevíčko podle projektové dokumentace firmy Kovoprojekta Brno, stavební práce započaly v červnu 1994. Montáž vlastního radiolokátoru na tubus věže byla ukončena v srpnu 1995 a od 11.4.1996 byl po ukončení zkušebního provozu zahájen „ostrý” operativní provoz.

 

Golfové hřiště Kořenec 7km. od obce

Golfové hřiště \"Na Kořenci\" vychází z projektu Ing. Libora Jiráska, Golfer spol. s r.o. Je součástí přírody a vynikající vhodnou členitostí terénu. Je to místo poskytující nebývalý rozhled na malebnou scenérii Drahanské vysočiny s čistým ovzduším v panensky nedotknuté přírodě bez průmyslové zátěže. Poloha, klimatické podmínky a terénní členitost vyžadují širokou škálu golfových úderů při úplně běžné fyzické zdatnosti hráčů.

 

Sloupsko - šošůvské jeskyně 9 km. od obce

Sloupsko-šošůvské jeskyně jsou největší zpřístupněné jeskyně v České republice.
Tvoří je rozsáhlý komplex dómů, chodeb a obrovských podzemních propastí, které spojují dvě podzemní patra s výškovým rozdílem 60 metrů.
Návštěvní trasa prochází horním patrem. Navštěvníci si mohou zvolit jeden ze dvou prohlídkových okruhů.

 

Propast Macocha 14 km. od obce

Propast Macocha je více než 138 metrů hluboká a je největší propastí svého druhu (\"Light hole\") v České republice a i ve střední Evropě. Horní část propasti je dlouhá 174 metrů a široká 76 metrů. Na okraji propasti jsou dva vyhlídkové můstky. První z nich byl vybudován v roce 1882 - je umístěn v nejvyšším bodě a jmenuje se Horní můstek. Druhý z nich pochází z roku 1899, nachází se 92 metrů nad spodní částí propasti a je z něho velmi dobře vidět na dno.Statistické údaje

 • Katastrální výměra:
  1 038ha
 • Nadmořská výška:
  638m nad mořem
 • Počet obyvatel (2022):
  762 (382 mužů, 380žen)
 • Z toho v produktivním věku:
  473
 • Průměrný věk:
  42
 • Pošta:
  Žďárná, PSČ 679 52
 • Školy:
  Základní škola a Mateřská škola Žďárná

 

Zajímavé nabídky pro občany

 

rd

 

senioři

 

pálení